اخباراخبار داخلی

افزایش درآمد ایران خودرو در سال گذشته و کاهش تولید این خودروساز بزرگ دولتی

در حالی که فروش شرکت ایران خودرو در سال ۹۸ نزدیک ۴۲ درصد نسبت به سال ۹۷ افزایش یافته ،میزان تولید خودروی این خودروساز دولتی طی این مدت تنها ۲ درصد رشد داشته است. لازم به ذکر است میزان تولید خودرو در اسفند ۹۸ نزولی شده و نسبت به بهمن ماه همان سال ۲۱ درصد کاهش یافته است.

به گزارش مجله خودرویی توربو، بر اساس آخرین گزارش عملکرد مالی ماهانه شرکت خودروسازی ایران خودرو که اخیرا در وبسایت کدال منتشر شده درآمد حاصل از فروش محصولات این شرکت در اسفند ماه با افتی ۱۶ درصدی به ۲۰ هزار و ۵۳۴ میلیارد ریال رسیده است. این سومین ماهی است که به طور متوالی میزان فروش محصولات ایران خودرو کاهش پیدا می‌کند. این شرکت در آذر ماه درآمدی معادل ۳۳ هزار و ۲۶۲ میلیارد ریال را به ثبت رسانده بود. با وجود افت ۱۶ درصدی فروش نسبت به بهمن ماه، میزان درآمد این شرکت در اسفندماه ۹۸ در مقایسه با اسفند ۹۷ رشد چشمگیر ۳۸ درصدی را به ثبت رسانده که البته از رشد سالانه کمتر بوده است.

ایران خودرو که اخیرا مجوز افزایش سرمایه ۱۸۰۰ درصدی را دریافت کرده است، در کل سال ۹۸ فروشی معادل ۱۹۸ هزار و ۵۵۴ میلیارد ریال داشته که نسبت به سال ۹۷ رشدی ۴۲ درصدی را نشان می‌دهد.

فروش ماهیانه ایران خودرو
فروش ماهیانه ایران خودرو

بررسی میزان تولید ایران خودرو نیز حاکی از آن است که روند صعودی تولید انواع مختلف خودرو که از شهریور ۹۸ آغاز شده بود در دی ماه به پایان رسیده و از آن به بعد میزان تولیدات ایران خودرو کاهش یافته است.در اسفندماه این شرکت در مجموع ۳۵ هزار و ۹۵۳ دستگاه انواع مختلف خودرو تولید کرده که نسبت به بهمن ماه ۲۱ درصد کمتر بوده است. این در حالی است که تولیدات اسفند ۹۸ در مقایسه با سال ۹۷ تنها یک درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش، ایران خودرو در کل سال ۹۸ در مجموع ۳۹۳ هزار و ۸۸۷ دستگاه انواع مختلف خودرو تولید کرده که در مقایسه با کل سال ۹۷ ( تولید ۳۸۶ هزار و ۹۳۱ دستگاهی) رشدی ۲ درصدی را نشان می‌دهد. نماد خودرو در بورس به دلیل افزایش سرمایه مدتی است که متوقف شده و هنوز بازگشایی مجدد آن مشخص نیست.
منبع: تجارت نیوز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
ما با محدودکردن حق استفاده از اینترنت مخالفیم. اطلاعات بیشتر
+ +