رونماییموتور سیکلت

هوندا CB 1300 ، محبوب ترین موتورسنگین ایران و جهان


هوندا به عنوان محبوب ترین موتور سیکلت ساز ژاپن و شاید دنیا شناخته می شود. کلاس هوندا CB تنوع بسیار بالایی دارد و چون یک رده ریشه‌دار در این شرکت است، امروزه موتورسیکلت‌های کلاسیک زیادی از هوندا را در خود جای می‌دهد. اما با توجه به همین گستردگی و قدمت بالای تولیدش، مدل‌های مختلفی از انواع کلاسیک قدیمی تا مدل‌های بدون فلاپ خیابانی موسوم به naked، موتورسیکلت‌های سبک و سنگین در این دسته قرار دارند و حتی امروزه سری موتورسیکلت‌های CBR هوندا که در دسته مدل‌های اسپرت خیابانی قرار دارند نیز، زیرمجموعه این دسته هستند. در حالی که در اکثر شرکت‌های خودروسازی و موتورسیکلت‌سازی، حروف مورد استفاده در نام‌ها دارای معانی خاصی هستند اما دو حرف CB در نام این موتورسیکلت، معنی خاصی ندارند. البته حرف C از اول عبارت Citizen’s Bike اشاره به یک موتور شهری دارد اما حرف B در ادامه نام‌گذاری اولین موتورهای هوندا بعد از سری C و CA است که در ادامه به B رسیده است.

سری CB در دسته موتورهای Naked قرار می‌گیرد که البته گاهی مواقع به این کلاس، استاندارد نیز گفته می‌شود چرا که این سری در واقع ادامه همان موتورسیکلت‌های اولیه هستند. این دسته به معنی عریان و لخت اشاره به موتورسیکلت‌هایی با کمترین میزان فلاپ و قطعات پلاستیکی آیرودینامیک در بدنه دارد که در ظاهر این موتورسیکلت نیز می‌توان آن حالت کلاسیک و فلزی مدل‌های قبلی را به وضوح مشاهده کرد. هرچند برخی از ساخته‌های امروزی این کلاس دارای تجهیزات اندک آیرودینامیکی در ظاهر خود هستند اما همچنان مهم‌ترین مشخصه‌های ظاهری این کلاس، چراغ‌های بزرگی که غالباً گرد هستند با مجموعه آمپر کاملاً نمایان و اگزوزهای مشخص در نمای ظاهری موتورسیکلت است.

  در واقع در سال 1969 بود که هوندا با معرفی مدل CB 750  برای اولین بار یک سبک خاص را برای موتور سیکلت های جهان معرفی کرد. امروز و بعد از گذشت چندین سال، کلاس CB شامل مدل های متعددی از موتورسیکلت های هوندا می شود که پرچم دار آن ها CB1300 است. CB 1300 سال 2019 در دو مدل سی بی سوپر فور و سوپر بالدور عرضه می شود. هم چنین در سال 2019 تم رنگی تیره با پکیج اسپرت پروداکشن یا SP نیز قابل انتخاب است. موتورهای CB1300 مجهز به پکیج SP  از طرح رنگی ویژه آبی، تعلیق جلوی 43 میلی متر قابل تنظیم، فنر بندی عقب گازی قابل تنظیم و کالیبرهای ترمزهای  چهار پیستونه جلو از برند برمبو هستند. سیستم تعلیق پیشرفته از برند اولینز، این امکان را به راکب می دهد تا ارتفاع زین موتور سیکلت از سطح زمین را از 780 تا 790 میلی متر تغییر دهد. هوندای CB 1300 در سال 2019 مشابه با مدل های قبل از یک موتور 4 سیلندر آب خنک DOHC بهره می برد که 110 اسب بخار قدرت و 118 نیوتون متر گشتاور تولید می کند. این موتور سیکلت دارای وزنی معادل با 268 کیلوگرم  است و مخزن باک آن 21 لیتر ظرفیت دارد. مدل سوپر بالدور، مجهز به یک فلاپ در بخش جلویی موتور است که آن را برای کاربری تورینگ مجهز کرده و آیرودینامیک آن را ارتقا میدهد. هم چنین ظاهر اسپرت تری را به 1300 CB می بخشد. نام سوپر بالدور، دو واقع از نام مسابقات 24ساعته موتور سیکلت در فرانسه اقتباس شده است. سی بی سوپر بولدور  به دلیل وجود همین فلاپ ها از مدل سوپر فور سنگین تر بوده و وزنی معادل با 274 کیلوگرم دارد. علیرغم آنکه رنگ مشهور مدل سی بی، رنگ سفید با رگه های قرمز رنگ است که با نام Pearl Sunbeam White شناخته می شود، هوندا در سال 2019 مدل سی بی را با رنگ مشکی متالیک نیز عرضه می کند. تمامی مدل های CB1300 همراه با چراغ های تمام ال ای دی، رینگ های 10 پره، ترمز جلوی  دوگانه 310 میلی متر، ترمز عقب تکی 256 میلی متر، سیستم ABS و پدال های ترمز قابل تنظیم عرضه می شوند. موتور سیکلت بزرگ و نیکد هوندا، هم چنین دارای تنظیم 5 گانه دما برای دستگیره های فرمان، سوکت شارژر 12 ولتی و سیستم ایمنی اختصاصی هوندا با نام HISS است. ضمن آنکه در بخش زیرین زیر موتور، حدود 11 لیتر فضا برای قرار دادن وسایل در اختیار است. قیمت پایه ی هوندا CB1300 حدودا 13600 دلار برای مدل سوپر فور و 14600 دلار برای مدل سوپر بالدور است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
ما با محدودکردن حق استفاده از اینترنت مخالفیم. اطلاعات بیشتر
+ +